Sofia Security Forum Logo
THE ENLARGEMENT POLICY OF THE EUROPEAN UNION - PRESENT AND FUTURE IN THE CONTEXT OF WAR IN UKRAINE 2022
Чет, Сеп 21, 2023

ПОЛИТИКАТА ЗА РАЗШИРЯВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ - НАСТОЯЩЕ И БЪДЕЩЕ В КОНТЕКСТА НА ВОЙНАТА В УКРАЙНА 2022

Целта на разработката е да разгледа настоящето и бъдещето на политиката за разширяване на Европейския съюз, в контекста на комплексните реалности, свързани с войната в Украйна и новите инициативи и концептуални идеи на ЕС относно Стратегията за разширяването от 2018 г., новата методология за присъединяване от 2020 г., концепциите за поетапно интегриране към ЕС с преходната клауза за консолидиране, за Европейска политическа общност и нов Европейски конвент.

Monika Panayotova

Статия

Европейски съюз

PILLARS TO OVERCOME 3 FALSE MYTHS ABOUT EU AND ITS  CSDP IN THE CONTEXT OF THE RUSSIA-UKRAINE WAR
Сря, Авг 30, 2023

СТЪЛБОВЕ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА 3 ФАЛШИВИ МИТА ЗА ЕС И НЕГОВАТА ОПСО В КОНТЕКСТА НА РУСКО-УКРАИНСКАТА ВОЙНА

Тази публикация има за цел да разгледа 3-те лъжливи мита за Европейския съюз и неговата ОПСО: 1) ЕС е мека сила и политическо джудже; 2) ЕС трябва да бъде постнационален и индивидуален и ветото на държавите-членки върху ОПСО трябва да бъде премахнато; 3) Първо европейските страни се приемат в НАТО, а след това в ЕС. Анализът показва как руско-украинската война провокира геополитическата политика на събуждане на ЕС и какви биха могли да бъдат ключовите стълбове, които биха превърнали ЕС в постоянна глобална сила. В контекста на руско-украинската война се анализира трансформацията на ЕС в „умна“ сила с голям потенциал да се превърне в „трансформираща“ сила за Източните страни партньори

Monika Panayotova

Статия

Глобални предизвикателства

Сигурност и отбрана

Европейски съюз

THE DIFFICULT NEUTRALITY OR THE RELATIONSHIP BETWEEN SPORT AND CONFLICT IN THE MODERN GLOBALIZED WORLD
Сря, Мар 01, 2023

ТРУДНАТА НЕУТРАЛНОСТ ИЛИ ВРЪЗКАТА МЕЖДУ СПОРТА И КОНФЛИКТИТЕ В СЪВРЕМЕННИЯ ГЛОБАЛИЗИРАН СВЯТ

Статията разглежда връзката между спорта и политиката като един от най-трайните и всеобхватни примери за въздействие/влияние на обществото върху спорта.

Dr. Ivo Tsekov

Статия

Глобални предизвикателства

Сигурност и отбрана

PROSPECTS FOR EUROPEAN DEMOCRACY AFTER THE TREATY OF LISBON
Сря, Ное 30, 2022

ПЕРСПЕКТИВИ ПРЕД ЕВРОПЕЙСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ СЛЕД ЛИСАБОНСКИЯ ДОГОВОР

Разработка цели да постави фокус върху уникалната същност на ЕС като организация – sui generis и първата транснационална демокрация в света. Изследва появата на паневропейските инструменти по съвещателна и демокрация на участието, а именно: Конференцията за бъдещето на Европа и Европейската гражданска инициатива, както и идеите за транснационални листи и системата за „Spitzenkandidaten“, демонстрирайки еволюцията на демократичния процес в ЕС след Лисабонския договор и потенциала за неговата модернизация в рамките на Договорите. В контекста на предстоящите европейски избори 2024 г. се напомня, че демокрацията почива върху съпричастността на гражданите и способността на политиците да чуват „vox populi“, показвайки им, че тяхното мнение има значение.

Monika Panayotova

Статия

Глобални предизвикателства

Европейски съюз

A PARADIGMIC SHIFT – FROM FAR-FETCHED LABELLING TO DOWN-TO EARTH REASONING
Пон, Окт 24, 2022

ПРОМЯНА В ПАРАДИГМАТА - ОТ АБСТРАКТНИ КЛИШЕТА КЪМ ПРАГМАТИЧНИ РАЗСЪЖДЕНИЯ

Още преди началото на руската инвазия в Украйна, приблизително осем месеца преди това, битуваше общоприето мнение, че войната може да бъде обяснена през призмата на първия дебат в теорията на международните отношения, а именно на дебата между реализма и идеализма. Що се отнася до нарушението от страна на Кремъл на украинския суверенитет, което беше трамплин на ескалиращата криза, започнала още от 2014 година с анексирането на Кримския полуостров, то се приема за даденост, че обяснителната сила на първия дебат остава валиден. Тази статия, обаче твърди, че динамиката на войната премахва повърхностния слой на обяснението и разкрива дълбоко вкоренените поведенчески мотиви и структурни фактори.

Mira Kaneva, PhD

Статия

Глобални предизвикателства

Сигурност и отбрана

MATCHING RISK ASSESSMENT AND CAPABILITIES: CHALLENGES TO CENTRAL AND EASTERN EUROPEAN MEMBER STATES
Пон, Мар 21, 2022

КАК ДА СЪЧЕТАЕМ ОЦЕНКАТА НА РИСКА И СПОСОБНОСТИТЕ. ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД ЦЕНТРАЛНО И ИЗТОЧНО-ЕВРОПЕЙСКИТЕ ДЪРЖАВИ

страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) имат специфично възприемане на рисковете и заплахите и следователно уникални виждания за това как да гарантират своята сигурност. Това е особено важно по отношение на отношението им към Русия. Статията е написана за Мартенс Център за европейски изследвания

Yordan Bozhilov, President of Sofia Security Forum

Статия

Сигурност и отбрана

Европейски съюз

НАТО