КАЛИБРИРАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИЯ КОМПАС ЗА НОВА ЕРА В ЕВРОПЕЙСКАТА ОТБРАНА
Публикацията има за цел от една страна да покаже стратегическия приоритет за нова ера в европейската отбрана в стартиращия мандат на европейските институции (2024-2029 г.), и от друга да изведе определени изводи за Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) и необходимостта от калибриране на Стратегическия ѝ компас, отчитайки „склонението и девиацията“ в курса към създаване на Европейски съюз за отбрана. Поставен е акцент върху необходимостта от експоненциален начин на стратегическо мислене, отчитащ въпросите на изкуствения интелект, климата, сигурността и отбраната като хоризонтални елементи за всички политики на ЕС.
Monika Panayotova
Статия
Сигурност и отбрана
Европейски съюз
ПОЛИТИКАТА ЗА РАЗШИРЯВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ - НАСТОЯЩЕ И БЪДЕЩЕ В КОНТЕКСТА НА ВОЙНАТА В УКРАЙНА 2022
Целта на разработката е да разгледа настоящето и бъдещето на политиката за разширяване на Европейския съюз, в контекста на комплексните реалности, свързани с войната в Украйна и новите инициативи и концептуални идеи на ЕС относно Стратегията за разширяването от 2018 г., новата методология за присъединяване от 2020 г., концепциите за поетапно интегриране към ЕС с преходната клауза за консолидиране, за Европейска политическа общност и нов Европейски конвент.
Monika Panayotova
Статия
Европейски съюз
СТЪЛБОВЕ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА 3 ФАЛШИВИ МИТА ЗА ЕС И НЕГОВАТА ОПСО В КОНТЕКСТА НА РУСКО-УКРАИНСКАТА ВОЙНА
Тази публикация има за цел да разгледа 3-те лъжливи мита за Европейския съюз и неговата ОПСО: 1) ЕС е мека сила и политическо джудже; 2) ЕС трябва да бъде постнационален и индивидуален и ветото на държавите-членки върху ОПСО трябва да бъде премахнато; 3) Първо европейските страни се приемат в НАТО, а след това в ЕС. Анализът показва как руско-украинската война провокира геополитическата политика на събуждане на ЕС и какви биха могли да бъдат ключовите стълбове, които биха превърнали ЕС в постоянна глобална сила. В контекста на руско-украинската война се анализира трансформацията на ЕС в „умна“ сила с голям потенциал да се превърне в „трансформираща“ сила за Източните страни партньори
Monika Panayotova
Статия
Глобални предизвикателства
Сигурност и отбрана
Европейски съюз
ТРУДНАТА НЕУТРАЛНОСТ ИЛИ ВРЪЗКАТА МЕЖДУ СПОРТА И КОНФЛИКТИТЕ В СЪВРЕМЕННИЯ ГЛОБАЛИЗИРАН СВЯТ
Статията разглежда връзката между спорта и политиката като един от най-трайните и всеобхватни примери за въздействие/влияние на обществото върху спорта.
Dr. Ivo Tsekov
Статия
Глобални предизвикателства
Сигурност и отбрана
ПЕРСПЕКТИВИ ПРЕД ЕВРОПЕЙСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ СЛЕД ЛИСАБОНСКИЯ ДОГОВОР
Разработка цели да постави фокус върху уникалната същност на ЕС като организация – sui generis и първата транснационална демокрация в света. Изследва появата на паневропейските инструменти по съвещателна и демокрация на участието, а именно: Конференцията за бъдещето на Европа и Европейската гражданска инициатива, както и идеите за транснационални листи и системата за „Spitzenkandidaten“, демонстрирайки еволюцията на демократичния процес в ЕС след Лисабонския договор и потенциала за неговата модернизация в рамките на Договорите. В контекста на предстоящите европейски избори 2024 г. се напомня, че демокрацията почива върху съпричастността на гражданите и способността на политиците да чуват „vox populi“, показвайки им, че тяхното мнение има значение.
Monika Panayotova
Статия
Глобални предизвикателства
Европейски съюз
ПРОМЯНА В ПАРАДИГМАТА - ОТ АБСТРАКТНИ КЛИШЕТА КЪМ ПРАГМАТИЧНИ РАЗСЪЖДЕНИЯ
Още преди началото на руската инвазия в Украйна, приблизително осем месеца преди това, битуваше общоприето мнение, че войната може да бъде обяснена през призмата на първия дебат в теорията на международните отношения, а именно на дебата между реализма и идеализма. Що се отнася до нарушението от страна на Кремъл на украинския суверенитет, което беше трамплин на ескалиращата криза, започнала още от 2014 година с анексирането на Кримския полуостров, то се приема за даденост, че обяснителната сила на първия дебат остава валиден. Тази статия, обаче твърди, че динамиката на войната премахва повърхностния слой на обяснението и разкрива дълбоко вкоренените поведенчески мотиви и структурни фактори.
Mira Kaneva, PhD
Статия
Глобални предизвикателства
Сигурност и отбрана