
ЕВРОПЕЙСКАТА ОТБРАНА И ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА УЧАСТИЕ НА БЪЛГАРСКИЯ БИЗНЕС В ПРОЕКТИ
Лекцията е изнесена пред членове на Българската търговско-промишлена палата и представя основните идеи на европейската отбрана и възможностите за участие в различни проекти, предимно по линия на Европейския фонд за отбрана
Йордан Божилов
Статия
Сигурност и отбрана
Европейски съюз

ЩЕ ИМАМЕ ЛИ ОТНОВО НАБОРНА АРМИЯ ИЛИ ДРУГА ФОРМА НА ВОЕННО ОБУЧЕНИЕ?
Да се върне ли казармата или да се въведе някаква форма на военно обучение или подготовка на българските граждани? За мъже само или и за жени? За всички или само за част от населението? Задължителна или доброволна форма? Тези въпроси се поставят периодично, но като че ли няма ясно разбиране за целта на тази подготовка. Липсва и сериозен комплексен анализ. Трябва ясно да заявим, че целта на военната подготовка на населението в каквато и да е форма, извън професионалните въоръжени сили, е потенциалното участие на тези хора в отбраната на страната или за изпълнение на задачи при други кризи, ако бъдат призовани.
Yordan Bozhilov
Статия
Сигурност и отбрана

НАЦИОНАЛНОТО ИЗМЕРЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ПРОГРАМА ЗА ОТБРАНИТЕЛНА ПРОМИШЛЕНОСТ
Становище на Софийския форум за сигурност относно интегриран подход между институции, индустрия и наука
Yordan Bozhilov
Бриф
Сигурност и отбрана

МИТОВЕ И РЕАЛНОСТИ ЗА ПАРИТЕ ЗА ОТБРАНА
Статията анализира факторите, които определят бюджета за отбрана. Статията е написана за "Медиапул" (https://www.mediapool.bg/mitove-i-realnosti-za-parite-za-otbrana-news367924.html#comments)
Pavlin Russanov, PhD
Статия
Сигурност и отбрана

ЗА ВАЖНОСТТА НА ЧЕРНО МОРЕ
Черно море има огромно значение за транспорта, икономиката, свързаността, енергетиката и т.н. Огромният потенциал на региона е застрашен от нестабилността в резултат на руската война срещу Украйна и провокативните дейности на Русия.
Yordan Bozhilov
Бриф
Балкани и черноморски регион
Сигурност и отбрана

КАЛИБРИРАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИЯ КОМПАС ЗА НОВА ЕРА В ЕВРОПЕЙСКАТА ОТБРАНА
Публикацията има за цел от една страна да покаже стратегическия приоритет за нова ера в европейската отбрана в стартиращия мандат на европейските институции (2024-2029 г.), и от друга да изведе определени изводи за Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) и необходимостта от калибриране на Стратегическия ѝ компас, отчитайки „склонението и девиацията“ в курса към създаване на Европейски съюз за отбрана. Поставен е акцент върху необходимостта от експоненциален начин на стратегическо мислене, отчитащ въпросите на изкуствения интелект, климата, сигурността и отбраната като хоризонтални елементи за всички политики на ЕС.
Monika Panayotova
Статия
Сигурност и отбрана
Европейски съюз